RİNOPLASTİ MUAYENEHANESİ

NİLÜFER / BURSA

Proje:  Rinoplasti Muayenehanesi
Yıl:  2021
Yer:  Lotus İş Merkezi - Bursa / Nilüfer
İşveren:  Özel
İşin Kapsamı:  Mimari İç Tasarım, Projelendirme, Dekorasyon, Proje Danışmanlığı, Ruhsat Aşamaları Danışmanlığı

Minimalist bir yaklaşımla güven veren, zarif bir tasarımdır.

Bursa ilinin Nilüfer ilçesinde bulunan Kadın Doğum Muayenehanesi; işverenin ihtiyaçları, düşünceleri, hitap edeceği insanların sosyo-ekonomik kültürel yapısının derin analizleri sonucunda eşsiz bir tasarımla ortaya çıkmıştır.

Bursa’daki Kadın Doğum Muayenehanesi; hastane, muayenehane gibi kavramların insanların üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri, mekansal bağlamda azaltmayı amaçlayan bir tasarım ilkesiyle sürece başlamıştır. Ardından bu olumsuzluğa zıt bir etki yaratılarak mekanın minimalizm, güvenilirlik, sakinlik, dinginlik ve ferahlık kavramlarında yoğunlaştığı bir proje olarak göz önüne çıkmaktadır.

Muayenehanede beyazın soğukluğunu dengelemek amacıyla kullanılan ahşap çıtaların ortamı daha etkileyici ve sıcak kılması sağlanmıştır. Bekleme salonu dışında, sarkıt aydınlatma elemanı kullanmayıp bütün aydınlatma ihtiyacı, ahşap çıtalar arasına gömülü bar ledlerden sağlanmıştır. Bu da minimalist düşünceyi gerçekleştirmek için önemli bir adım olmuştur.

Muayenehanenin giriş kısmı ise adeta bir kafeterya gibi çözümlenmiş olup; insanların bekleme sürecinde huzurlu, rahat ve keyifli vakit geçirmelerine fırsat verip, birbirleriyle etkileşime girebilmelerine olanak sağlanmıştır. Ayrıca, çocuklar için küçük oturma alanları tasarlanarak çocuklarıyla beraber gelen insanlar için önemli bir detaya daha yer verilmiştir.

Genel olarak ahşap malzeme ve beyaz renk teması üzerine tasarlanan projenin bütün ayrıntıları en ince detaylarına kadar düşünülmüştür.

PROJELER

TOP